via @Info_Dron

ModelDRON.pl

Shahed 136 HESA Shahed 136

prezentacja 5 sztukWyrzutnia IRNA/Siły Zbrojne Ukrainy" alt="Na górnym zdjęciu irańska amunicja krążąca Shahed-136 na wyrzutni, na dolnym szczątki "rosyjskiej" amunicji Gerań-2"/>SilnikFragment zniszczonego irańskiego drona wykorzystywanego przez rosyjskie wojsko na Ukrainie

Shahed 136

HESA Shahed 136 ( perski : شاهد ۱۳۶ ) znany również w rosyjskim oznaczeniu jako Geran-2 , to irański autonomiczny dron powietrzny z pchaczem rojowym z irańską amunicją krążącą w służbie od 2021 roku, opracowany przez Iran Aircraft Manufacturing Industries (HESA). W swej istocie jest przeznaczony do neutralizowania celów naziemnych z dystansu. Dron jest wystrzeliwany w wielokrotnościach z gotowego stojaka startowego (w partiach po pięć w górę) i jest przeznaczony do unikania obrony przeciwlotniczej i przytłaczania celów naziemnych, zużywając systemy podczas ataku. Dron został ujawniony w grudniu 2021 roku w opublikowanych materiałach filmowych. Uważa się, że system został najpierw aktywnie wdrożony, aby:Obszary kontrolowane przez Huti w Jemenie, zanim zostały aktywnie wykorzystane przez armię rosyjską podczas inwazji na Ukrainę, od września 2022 r.

Jego podstawowe parametry to:

  • długość: 3.50 m
  • szerokość: 2.50 m

Masa własna tego drona to 200.00 kg. Całkowita, maksymalna masa uzbrojenia to 50.00 kg.

Model Shahed 136 porusza się w powietrzu ze średnią prędkością 180.00 km/h. . Prędkość maksymalną wyznacza wartość 185.00 km/h.

Zasięg bezzałogowca HESA Shahed 136 (czyli odległość maksymalna od operatora) to 1000000.00 m. Dopuszczalna wysokość nad operatorem to 4000.00 m.

Niniejszy UAV startuje z wyrzutni. Do podstawowych metod lądowania Shahed 136 zaliczamy: na ziemię. Silniki nośne to: silnik dwusuwowy, silnik czterocylindrowy, silnik MD550. Dron ten jest wyposażony m.in. w: głowica optoelektroniczna. Cechą charakterystyczną tegoż sprzętu zatem jest m.in. autopilot, leć do punktu, autonomiczny, start wspomagany rakietą. Jako dron uderzeniowy, dron ten potrafi oczywiście przenosić i wykorzystywać uzbrojenie, w szczególności m.in. typ nieznany.

Podsumowując, na bazie wyżej wymienionych parametrów, bezzałogowca tego zaliczyć można do następujących kategorii: samoloty, płatowce, UCAV, uderzeniowe, wojskowe, amunicja krążąca.

Ciekawostką jest fakt, iż silniki do owych dronów można zakupić nawet na chińskim Alliexpress.

- źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/HESA_Shahed_136


Użycie: Wojna rosyjska na Ukrainie 2022

Na kilka miesięcy przed potwierdzeniem ich użycia amerykańskie źródła wywiadowcze i ukraińscy urzędnicy twierdzili, że Iran dostarczył Rosji kilkaset dronów, w tym Shahed-136, chociaż Iran wielokrotnie temu zaprzeczał. Iran jeszcze oficjalnie nie ogłosił dostarczenia Rosji jakiejkolwiek formy pomocy wojskowej, chociaż generał dywizji Salami wspomniał, że „główne mocarstwa światowe używają broni wyprodukowanej w Iranie. 13 września 2022 roku pierwsze użycie drona wskazywały zdjęcia szczątków Shaheda-136 z napisem rosyjskim : Герань-2. Według Rodiona Kugalina, dowódcy ukraińskiej artylerii 92. brygady , drony Shahed 136 zniszczyły cztery haubice i dwa BTR podczas ofensywy na Charków. 23 września w Odessie zarejestrowano dalsze użycie dronów, gdzie filmy z ich przelotu i późniejszego wpływu zostały przesłane na różne kanały Telegrama. Warto zauważyć, że drony były wyraźnie zaangażowane w ostrzał z broni ręcznej, który najwyraźniej nie zestrzelił żadnego samolotu. 25 września filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują wzmożone użycie drona przez siły rosyjskie w okolicach Odessy i Dniepru . Tym razem wraz z bronią strzelecką zastosowano jakąś formę przeciwlotniczego działa obrotowego oraz pociski ziemia-powietrze , które zestrzeliły co najmniej jednego Gerana. Wiele dronów było w stanie trafić w nieznane cele, chociaż istnieją doniesienia, że ​​trafiła dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej w Odessie. We wczesnych godzinach 5 października Geranie zdołali dotrzeć do Białej Cerkwi . To pierwszy raz, kiedy te drony dotarły do ​​regionu kijowskiego . W odpowiedzi na te ataki ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenskij potępił je jako „współpracę ze złem”. Kolejną konsekwencją ataków było osłabienie stosunków dyplomatycznych między Iranem a Ukrainą na Ukrainie. Żołnierze ukraińscy twierdzą, że słychać go z odległości kilku kilometrów i są podatni na ostrzał z broni strzeleckiej.

- źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/HESA_Shahed_136


Użycie: Iracki Kurdystan

W 2022 r. siły lądowe Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej użyły drona Shahed 136 w atakach na siedzibę kurdyjskiej grupy separatystów w regionie Kurdystanu w Iraku .

- źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/HESA_Shahed_136


Użycie: Wojna rosyjska na Ukrainie 2022

W październiku 2022 ukraiński wywiad donosi, iż drony typu Shahed stały się jednym z głównych środków wykorzystywanych przez siły Putina do ataku ukraińskiego terytorium. Wywiad donosi również, iż broń wystrzeliwana jest z terytorium Białorusi, gdzie została dostarczona przez Rosję w nieznanej ilości. Prawdopodobna ilość, to 32-40. Orientacyjna wartość, to kilkadziesiąt tysięcy dolarów, więc jest on kosztowo alternatywą dla amerykańskich dronów Switchblade 600, których cena to ok 10 tys dolarów.

- źródło: komputerswiat.pl


Łatwe zwalczanie, problem ilości

Jak donosi defence24.pl, konstrukcja ta jest prosta do zwalczania na froncie, jednakże użyta w dużej ilości może być jednak skuteczna. Skuteczność zwalczania wynika głównie z faktu, iż maszyna Shahed porusza się stosunkowo wolno, prostymi trasami, a ze względu na zastosowoany silnik - są słyszalne nawet z odległości kilku kilometrów - co potwierdził gen. maj. Borys Kremienicki, attache wojskowy ukraińskiej ambasady w Waszyngtonie.

- źródło: defence24.pl


Użycie: Jemen

W Jemenie maszyny te są montowane pod nazwą Wa'id i wykorzystywane przez Huti, nie tylko na lądzie ale też przeciw celom morskim, w tym cywilnym statkom.

- źródło: defence24.pl


UŻycie: Shaded-136 nad Odessą

Jak donosi @UAWeapons, drony widziane były nad Odessą dnia 23.10.2022. Przelot wraz ze zniszczeniem przynajmniej jednego modelu został zarejestrowany kamerą..

- źródło: twitter.com

Wideo YouTube

  • Salvo launch of the Iranian Shahed 136 kamikaze drones during Great Prophet 17 drills
    Salvo launch of the Iranian Shahed 136 kamikaze drones during Great Prophet 17 drills
  • شیوه جدید پرتاب پهپاد انتحاری وعید از یک کامیونت
    شیوه جدید پرتاب پهپاد انتحاری وعید از یک کامیونت